BLOG KATEGORİLERİ

Son Yazılar

İtalya Seyahati (Farmasi)

Nurcan Doğanlar  Genel   İtalya Seyahati (Farmasi)

İtalya Seyahati (Farmasi)

İtalya Seyahati 04-07 Ağustos 2019

İtalya Seyahati (Farmasi) başlıyorrr hazırmsınız ? .. İtalya Seyahati (Farmasi) ‘den herkese ”Merhabaaaa ” 🙂 Giderken çok heyecanlıydım ki 2. gidişim olmasına rağmen , yazarken daha da heyecanlıyım 🙂 İtalya Seyahati (Farmasi) ile ilgili İnstagram @nurcandoganlarr Adresimde Bol bol çekilmiş fotoğraflarım var. İtalya Seyahati (Farmasi) süresince tüm fotoğrafları ( İtalya Seyahati (Farmasi) Sony A6000 16-50Mm Fotoğraf Makinesi ) ile çektim. İlk deneyimim. Bu harika Makine için canım arkadaşım Uğur’a çokkk teşekkür ederim. İtalya Seyahati (Farmasi) gecesinde hatta 1 hafta öncesinde o kadar heyecanlıydım ki anlatamam.. Kendime Gideceğim tarihle ilgili hava durumu çizelgesi hazırlayarak İtalya Seyahati (Farmasi) süresince nasıl kıyafet giymeyelim . Ne tarz alışveriş yapmalıyım diye baya bir kafa patlattıktan sonra Nişantaşın ‘dan girip Bakırköy’den çıkmam ayrı bir post yazılacak kadar uzun ve karışık 🙂

Sabiha Gökçen Hava Limanı

İtalya Seyahati 2019 yılı Farmasi firmasının teşvik ödülüydü.Farmasi firmasının her yıl olduğu gibi bu yılda yurt dışı italya seyahatine ailemle birlikte katıldık. Sabah 11:50 Sponsoru olduğumuz hava yolu şirketi Pegasus ile Roma varış noktalı uçuşumuza başladık. İtalya Seyahati boyunca Farmasi şirketimizin bizi özel hissettirmesi, kaptanımızın gurur verici anonsu bizi aldı götürdü. Valla ne yalan söyleyeyim egomuzu, ruhumuzu okşadı. Böyle bir koltuklarım kabardı,bizden başka yolcularda vardı bizim alkışımıza kafalar bize çevrildi evet evet canım bize bu anons bizi Farmasi direktörleri 🙂 firmama aşık olduğum ve sahiplendiğim için uçak benim gibi hissetmedim değil hani 🙂 Ki neden olamasın bir günde uçak alacak parayı Farmasi ile neden kazanmayalım.. Yokkkk artık nunu abartma diyorsunuz ama abartmıyorum valla da alırsınız billa da ama çokk çalışmamız gerekiyor. 10 yılda kesin alırım 😉

(Yazıma kaldığım yerden birazdan devam edeceğim annem kahvaltıya çağırıyor ve 3. seslenişi 🙂 çayyy soğudu :* )

Evvett geldimmm süzme yoğurdun içine yulaf koydum 4 kaşık 5 tane kuru kayısı ve 1 yumurta 2 pişirdim 1 ama yedim demek ki midem küçülmüş.. Nerdeeee kalmıştık ,yada nerden başlamıştım heh tamam uçuşun ardından 1 saat farkla İtalya Seyahati yolculuğuna başladık.

İtalya Seyahatine başlangıç noktamız ROMAAA!!!!

ROMA

Hoş Buldum ROMA!!

Size biraz Roma’dan bahsedeyim. Burada bütün yollar Romaya çıkar. Sokaklarında , moda ,tarih ve sanat hepsine rastlayabileceğiniz keyifle gezebileceğiniz ve asla sıkılmayacağınız bir yer Roma. (3.4 gün yeter)Sınırları içerisinde Vatikan gibi kültürel zenginlik bakımından eşine az rastlanır bir değeri barındıran kent İtalya’nın , Lazio bölgesinin başkentidir. Tiber ve Aniane nehirleri arasında ve Akdeniz’e yakındır.Yaklaşık 2.7 milyon nüfuslu şehirde, Katoliklerin ruhani lideri Papa ‘nın yaşadığı bağımsız devlet Vatikan da yer almaktadır. Bu sebeple Roma ‘ ya bazı kaynaklar tarafından 2 devletin başkenti de denilmektedir.

Roma Tarihi

Roma tarihi, M.Ö. VIII. yüzyıldan M.S. V. yüzyıla değin varlığını devam ettiren, hatta Doğu Roma ile birlikte düşünüldüğünde 2000 yılı aşkın bir süre dünya üzerinde hakimiyet sürdüren bir imparatorluğun tarihidir. Dünya tarihinde en uzun süre varlığını devam ettiren imparatorluk olarak Roma, dünya tarihinin ve medeniyetinin şekillenmesinde önemli bir rol oynamıştır.

Roma tarihinin önemli dönemlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Krallık Öncesi Dönem (M.Ö. 753 öncesi)
  • Krallık Dönemi (M.Ö. 753 – 509 arası)
  • Cumhuriyet Dönemi (M.Ö. 509 – 27 arası)
  • İmparatorluk dönemi (M.Ö. 27 – M.S. 476 arası)

Roma’ da Görülecek Yerler

1.Kolezyum (Colosseo) :Roma gezilecek yerler listenizin ilk sırasına, ünü tüm dünyaya yayılmış olan Kolezyum’u yazabilirsiniz. Flavianus Amfitiyatro adıyla da tanınan görkemli yapı, yaygın inanışa göre adını girişinde yer alan 30 metre yüksekliğindeki Colossus Neronis Heykeli’nden alıyor. 188 metre uzunluğa, 156 metre genişliğe sahip amfitiyatronun inşasına İmparator Vespasian’ın tahtta olduğu M.S. 72 yılında başlanmış.

2.Roma Forumu :

Kolezyum’un batısında yer alan Roma Forumu, 1000 yıl boyunca imparatorluğun ticari, siyasi ve kültürel merkezi olarak kullanılmış. Romalılar’ın daha çok Forum Magnum adıyla andıkları bölgenin alanı içerisine M.Ö. 5. yüzyıldan M.S. 7. yüzyıla kadar pek çok dini yapı, anıt ve yönetim binası inşa edilmiş.

18. ila 20. yüzyıllar arasında gerçekleştirilen çeşitli kazı çalışmaları sonucunda gün yüzüne çıkartılan bu tarihi yapıların en önemlileri olarak Septimius Severus Zafer Takı, Vesta Tapınağı ve Vesta Bakireleri Evi, Curia, Kastor ve Polluks Tapınağı, Titus Zafer Takı, Vespasianus Tapınağı, Satürn Tapınağı, Antoninus ve Faustina Tapınağı gösteriliyor.

3.Navona Meydanı :

Hareketli yapısıyla Roma kent yaşamını gözlemlemek isteyenlere cazip fırsatlar sunan Navona Meydanı, Papa X. Innocent’in isteği doğrultusunda M.S. 1. yüzyılda, İmparator Domitian tarafından yaptırılan bir stadyumun yerine inşa edilmiş. Tasarım açısından yerini aldığı stadyumu andıran alan çevresindeki kafeler, soluklanmak ve performanslarını sergileyen sokak göstericilerini izlemek için oldukça idealler.

İçlerinde Bernini’nin tasarladığı Dört Nehir’in de bulunduğu 3 çeşme ile süslenmiş Barok stilli meydanın hemen arkasında Sant Agnese in Agone, yakınında ise Roma’nın en ünlü dini yapılarından birisi sayılan San Luigi dei Francesi yer alıyor.

4.Pantheon :

“Tüm Tanrıların Tapınağı” Pantheon, 118-125 yılları arasında İmparator Hadrian tarafından inşa ettirilmiş. Pagan Roma tanrılarına adanmış tapınağın inşa edilme nedeni, M.S. 80 yılında yanan eskisinin yerine geçmesiymiş. Hatta yapının önünde yanan tapınağı yaptıran Marcus Agrippa’ya ithaf edilmiş bir yazı ve iki heykel yer alıyor.

Asli görevini 5 yüzyıla yakın bir süre devam ettiren dini yapı, Roma’nın Hıristiyanlığı benimsemesinin ardından 609 yılında Bakire Meryem’e adanarak kiliseye çevrilmiş.

Mimarisi ile konuklarını büyüleyen kilisenin en görkemli kısmını, ortası güneş ışığının içeri girmesini sağlayacak şekilde tasarlanmış 43 metre çapa ve yüksekliğe sahip kubbesi oluşturuyor. Yapının içerisinde krallara, sanatçılara ve mimarlara ait çok sayıda mezar bulunuyor.

5.Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi) :

Roma gezilecek yerler listesinde sırada Poli Sarayı’nın bitişiğinde yer alan ve mimari açıdan göz alıcı güzelliğe sahip Trevi Çeşmesi bulunuyor. Ana teması deniz olan çeşmenin yapımına Papa XII. Clement’in isteği doğrultusunda 1732’de Heykeltıraş Nicola Salvitarafından başlanmış. Çok sayıda sanatçının desteğiyle 30 yılda tamamlanabilen yapıtın orta kısmında, ana temasını vurgulayan 2 deniz ulağının çevrelediği Neptün figürüne yer verilmiş. Bu heykelin sağında ise suyun kaynağını keşfeden bakire betimlenmiş.

Aşk Çeşmesi adıyla da anılan tarihi eseri mimarisi dışında popüler kılan başka bir özelliği daha var. Yaygın bir kanıya göre sağ eli ile sol omzunun üzerinden çeşmeye para atanların dileklerinin kabul gördüğüne inanılıyor. Bu yüzden gündüz vakti havuzunun başı oldukça kalabalık oluyor. Bence hazır Roma’ya gelmişken, siz de bir deneme yapıp çeşmeye para atın. Bu tarz şeylere inanmasanız bile yoksullara yapılan yardıma katkı sağlamış olursunuz.

6.Aziz Petrus Bazilikası :

Orijinal adı Basilica di San Pietro olan Aziz Petrus BazilikasıVatikan’ın en gösterişli yapıları arasında sayılıyor. Aziz Petrus’un mezarının bulunduğu alana ilk olarak 349 yılında İmparator Constantinus’un emriyle bir bazilika inşa edilmiş.Ancak bu yapı yıkılmaya yüz tutunca, 1506’da Roma Katolikleri’nin hac noktası olarak varsaydıkları günümüzdeki bazilikanın inşasına başlanmış. 1612 yılında yapımı tamamlanan Barok ve Rönesans stillerine sahip dini yapının tasarımında Michelangelo, Donato Bramante, Raphael gibi usta isimlerin imzası bulunuyor.1972 yılından bu yana özel bölümde sergilenen Pieta, Benini tarafından yaratılan Baldakenve VII. Alexander Anıtı ile ziyaretçilerin dokunabilmek için önünde uzun kuyruklar oluşturduğu Aziz Petrus Heykeli 23 bin metrekare alan üzerinde yükselen ve 60 bin kişinin aynı anda ibadet edebildiği bazilikanın sahip olduğu önemli eserlerden bazıları.

Yoğun sezonda bazilika önünde uzun kuyruklar olabiliyor, seyahat planınızı bu durumu göz önüne alarak yapabilirsiniz. Ya da dilerseniz alttaki paket turlardan birini satın alarak kuyrukları atlayabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz bazilikanın kubbesine çıkarak Roma manzarasını da seyredebilirsiniz.

8.İspanyol Merdivenleri :

Aşk Çeşmesi’ne yürüyerek 10 dakika uzaklıktaki İspanyol Merdivenleri, Romalılar için önemli bir buluşma noktası konumunda. Önünde bulunan meydan ile birlikte adını yakınındaki İspanyol Elçiliği’nden almış olan sosyal açıdan çevresi hareketli merdivenler, 1723-1726 yılları arasında Francesco De Sanctis tarafından Kral XV. Louis için inşa ettirilmiş.

Meydanın üst kısmında yer alan Trinita dei Monti Kilisesi’ne rahatça ulaşılabilmesi için tasarlanan merdivenlerin tam karşısında kentin en önemli alışveriş caddelerinden birisi sayılan Via Condotti, alt kısmında ise kayık şeklinde tasarıma sahip Fontana della Barcacciayer alıyor. 2019 yazında alınan kararla artık bu simge merdivenlerde oturmak yasaklandı maalesef. Hemen müdahale edip kaldırıyorlar. 🙂

9. Castel Sant Angelo :

Siyasal karmaşaların vuku bulduğu dönemlerde papaların ikametgâh olarak kullandıkları, Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın esir tutulduğu Castel Sant Angelo, 139 yılında İmparator Hadrianus ve ailesinin mozolesi olarak inşa edilmiş. Bir koridor aracılığyla Vatikan Sarayı’na bağlanmış olan tarihi yapı, İmparator Aurelianus döneminde kent surlarına dâhil edilmiş.Şu anki görünümünü Orta Çağ’da kazanarak kale haline gelen yapının içerisinde günümüzde Museo Nazionale di Castel Sant’Angelo faaliyet gösteriyor.

Ölülere ait küllerin saklandığı kapları görebileceğiniz Sala delle Urne ve göz alıcı freskleri ile hayranlık uyandıran Sala Paolina’nın en önemli bölümlerini oluşturduğu müze dışında kaleye ulaşımı sağlayan Ponte Sant Angelo’ya mutlaka zaman ayırmanızı öneririm. Hatta Terrazzo dell Angelo’ya çıkarsanız, Aziz Petrus Bazilikası’nın ve Tiber Nehri’nin enfes manzarasını izleyebilirsiniz.

Roma ‘da Yeme İçme

Roma ‘da ne yenilinir ? Roma ‘da ne içilir ? Roma ‘da hangi Restoran daha pahalı hangisi daha ucuzdur.

Roma’da ne yapılır?

1. Tarihi Yapıları Gezin

2.  Müzeleri Gezin

3. Operaya Gidin

4. Trevi Çeşmesi’nde Dilek Tutun

5. Meydanlarında Kahve veya Şarap İçerek Birkaç Saat Dinlenin

6. Vatikan’ı Ziyaret Edin

7. Pazarlarından Alışveriş Yapın

8. Tastevere’yi Keşfedin

9. İtalyan Mutfağı’nın Dünyaya Hediye Ettiği Lezzetleri Yerinde Tadın

Roma’da Nerede Kalınır ?

Biz şirketimizin seçtiği otel Sheraton Roma Otel de Konakladık. Gezi boyunca yorulduk ama konforlu yataklarında dinlenmenin keyfini yaşadık. Otel lokasyonu , otel personeli ve otel içinden memnun kaldık.

Teşekkürler

Sheraton Roma Hotel & Conference Center

Asıl kocaman bir takdiri ve teşekkürü hak eden , bizi el üstünde tutan Farmasi Firmam ‘a Gelsin.. 4 Gün boyunca çok eğlendik. 40 derece sıcaklıkta yürünen yollar bizi asla yıldırmadı. Bizler bir sürü dolu anı bavuluyla sağ sağlim evlerimize ulaştık.

Teşekkürler

SN. HAKAN TUNA

(Bir sonra ki yazım NAPOLİ Takipte Kalın Nunu 🙂

Yorum yapılmamış.
Yorumunuz:

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.